Termomodernizacja budynków mieszkalnych – z czym to się wiąże?

Potrzeby ochrony środowiska i podejmowania działań proekologicznych, są coraz większe. Ostatnimi czasy da się to zauważyć między innymi w decyzjach podejmowanych odnośnie budynków mieszkalnych.

Obecnie stawia się na termomodernizację, która ma na celu doprowadzić budynek mieszkalny do takiego stanu, w którym zapotrzebowanie na energię cieplną zostanie zredukowane do niezbędnego minimum.

Termomodernizacja wynika z potrzeby nie tylko ekologii, ale i kwestii dotyczących użytkowników obiektów mieszkalnych. Ograniczając ucieczkę ciepła, korzystając ze zmodernizowanych i sprawniej działających systemów grzewczych, zwiększają się znacząco oszczędności, a do środowiska trafia znacznie mniej spalin. Stosowane przez długie lata systemy grzewcze powodowały, że z budynku uciekało w sposób niekontrolowany nawet 50% ciepła. Konsekwencją było dogrzewanie, czyli podwyższenie rachunków, większe zużycie paliw wykorzystywanych do ogrzewania, jak i znacznie wyższa emisja spalin do środowiska.

Dzięki termomodernizacji przeprowadzanej obecnie na dużą skalę, użytkownicy mogą cieszyć się ciepłym budynkiem mieszkalnym, bez potrzeby jego dogrzewania, co oznacza wyższy komfort oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Do środowiska z kolei trafia o wiele mniej spalin.

Podejmowane działania prowadzone są dwukierunkowo. Z jednej strony to termoizolacja budynku, na którą składa się docieplanie, termomodernizacja stropów, dachu, ścian i podłóg. Druga strona to termomodernizacja lub całkowita wymiana instalacji grzewczej. W przypadku tej ostatniej, w grę wchodzi kupowanie urządzeń emitujących mniej zanieczyszczeń, cechujących się wyższą sprawnością i większą łatwością w obsłudze.

Wspomniane urządzenie to kotły klasy 5, które są ekologiczne, a także dostępne w wersjach automatycznych, czyli bezobsługowych. Kocioł klasy 5 działający na ekogroszek, finalnie okazuje się inwestycją przynoszącą korzyści także pod względem ekonomii. Wysoka sprawność na poziomie minimum 88%, a często powyżej 90%, oznacza mniejszą ilość paliwa niezbędną do zastosowania.

Jeszcze lepszymi zaletami odznaczają się kotły pelletowe, które mogą stanowić alternatywę dla innych, dotąd stosowanych systemów grzewczych. Na etapie planowania termomodernizacji warto na nie zwrócić uwagę, bo zapewniają komfort i efektywność użytkowania. Nie bez powodu są coraz chętniej wykorzystywane do ogrzewania domków jednorodzinnych.

Pellet to produkt w 100% bazujący na surowcach naturalnych, podlegających biodegradacji. Zostaje zachowany walor ekologiczności, bo w pellecie nie występują szkodliwe substancje, on zaś nie powoduje wytwarzania nieprzyjemnych zapachów. Ponadto w procesie spalania powstają znikome ilości dwutlenku węgla oraz minimalna ilość popiołu. Kotły pelletowe spełniają zatem wymagania ekologii, ale i ekonomii oraz bezproblemowego użytkowania.

Tak podjęte działania są zatem inwestycją długoterminową, która wbrew pozorom zwraca się w rozsądnym czasie.

metalteres-logotype-footer.png

logos

Zobacz opis

Zapytanie ofertowe: Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych, zabezpieczonych przed niskotemperaturową korozją, wysokosprawnych i niskoemisyjnych kotłów c.o. z automatycznym podawaniem biopaliwa w postaci peletu.

Wyniki zapytania ofertowego:

„Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych, zabezpieczonych przed niskotemperaturową korozją, wysokosprawnych i niskoemisyjnych kotłów c.o. z automatycznym podawaniem biopaliwa stałego w postaci peletu.”
W wyniku przeprowadzenia oceny złożonych ofert wybrana została oferta złożona przez:

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
ul. Zamkowa 1
41-803 Zabrze

Szczegóły w załączniku:

Baza konkurencyjności
Wyniki zapytania ofertowego

Link do Zapytania z Bazie Konkurencyjności