Kolektor płaski czy próżniowy?

Przeznaczenie kolektora

Kwestia jaki kolektor słoneczny wybierzemy zależy od jego przeznaczenia. Należy ustalić do czego urządzenie będzie nam potrzebne i ile miesięcy rocznie zamierzamy z niego korzystać. Instalacja solarna służy głównie ogrzewaniu wody użytkowej, dzięki czemu koszta z tym związane mogą zmniejszyć się nawet o 50-60%. Jednakże w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska na dobre nasłonecznienie, pozwalające wytworzyć ciepło, które zapewni 100% zapotrzebowania na ogrzanie wody, można liczyć jedynie w miesiącach letnich. Jednak w pozostałych miesiącach kolektory będę wspomagały inne źródło ciepła. Aby przedłużyć działanie kolektorów, można zainwestować w kolektory próżniowe. Sprawdzą się one zarówno w miesiącach letnich, jak również jesienią i zimą. Dzieje się tak dzięki świetnej izolacji, w którą wyposażone są kolektory próżniowe. Jednakże to, co jest zaletą może być również wadą. Znikoma ilość ciepła oddawana do otoczenia, powoduje że na urządzeniu może osadzać się szron, który utrudnia jego pracę.

Różnica cenowa

Często głównym kryterium, którym kierujemy się w przypadku wyboru kolektorów jest kwestia ich ceny. Kolektory próżniowe są droższe od płaskich, ze względy na fakt, że do ich produkcji wykorzystywane są inne, bardziej wymagające technologie. Mimo to należy pamiętać, że w tym przypadku zakres możliwości kolektora jest wprost proporcjonalny do jego ceny. Warto również wspomnieć, że na korzyść kolektorów płaskich działa nie tylko stosunkowo niższa cena, ale również duża wytrzymałość na uszkodzenia. Na którekolwiek rozwiązanie ostatecznie się zdecydujemy, możemy być pewni, że koszta poniesione za zakup i montaż kolektorów zwrócą nam się stosunkowo szybko.

 

metalteres-logotype-footer.png

logos

Zobacz opis

Zapytanie ofertowe: Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych, zabezpieczonych przed niskotemperaturową korozją, wysokosprawnych i niskoemisyjnych kotłów c.o. z automatycznym podawaniem biopaliwa w postaci peletu.

Wyniki zapytania ofertowego:

„Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych, zabezpieczonych przed niskotemperaturową korozją, wysokosprawnych i niskoemisyjnych kotłów c.o. z automatycznym podawaniem biopaliwa stałego w postaci peletu.”
W wyniku przeprowadzenia oceny złożonych ofert wybrana została oferta złożona przez:

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
ul. Zamkowa 1
41-803 Zabrze

Szczegóły w załączniku:

Baza konkurencyjności
Wyniki zapytania ofertowego

Link do Zapytania z Bazie Konkurencyjności