Kocioł retortowy – ekologiczne spalanie

Kocioł retortowy – jak to działa

Największą sprawność wśród kotłów węglowych, mają piece z podajnikiem ślimakowym i zasobnikiem paliwa. Używając ich z tej samej ilości spalonego węgla, uzyskamy więcej ciepła niż z kłów o innej konstrukcji. Spowodowane jest to technologią zastosowaną w piecach retortowych. Najistotniejszymi elementami jego budowy są wspomniany wyżej podajnik paliwa oraz palnik. Charakterystyczną cechą palnika, jest sposób w jaki spala węgiel – opał oraz powietrze podawane są w zgodnym kierunku z dołu do góry. Do górnej części paleniska, w której znajduje się warstwa żaru, doprowadzone jest powietrze. Pozwala to na rozgrzanie żaru do temperatury bliskiej 1000⁰C . Ciepło wędruje ku dołowi, ogrzewając warstwę opału. W tym samym momencie ulotnione gazy wracają do wyższej warstwy, gdzie ulegają całkowitemu spaleniu. Dzięki temu szkodliwe gazy nie dostają się do atmosfery, a węgiel zostaje niemal doszczętnie spalony.

Czym opalać kocioł retortowy?

Opałem przeznaczonym do kotłów retortowych jest ekogroszek. Należy on do rodziny paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno. Różnica polega na obróbce, której zostaje poddany. Produkuje się go z węgla kamiennego, który zostaje pokruszony, a następnie przesiany przez sita. Pozwala to na uzyskanie idealnej wielkości ziaren. Kolejnym krokiem jest opłukanie ekogroszku z miału. Gotowy opał możemy kupić luzem lub w specjalnych paczkach. Dużą zaletą tego opału jest fakt, że jest ona bardzo kaloryczny, a ponadto doskonale się spala, pozostawiając niewielką ilość popiołu. Koszty ogrzewania ekogroszkiem spalanym w piecu retortowym są znacznie niższe, niż w przypadku pieców węglowych, gazowych czy ogrzewania elektrycznego.

 

metalteres-logotype-footer.png

logos

Zobacz opis

Zapytanie ofertowe: Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych, zabezpieczonych przed niskotemperaturową korozją, wysokosprawnych i niskoemisyjnych kotłów c.o. z automatycznym podawaniem biopaliwa w postaci peletu.

Wyniki zapytania ofertowego:

„Opracowanie i wdrożenie innowacyjnych, zabezpieczonych przed niskotemperaturową korozją, wysokosprawnych i niskoemisyjnych kotłów c.o. z automatycznym podawaniem biopaliwa stałego w postaci peletu.”
W wyniku przeprowadzenia oceny złożonych ofert wybrana została oferta złożona przez:

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla
ul. Zamkowa 1
41-803 Zabrze

Szczegóły w załączniku:

Baza konkurencyjności
Wyniki zapytania ofertowego

Link do Zapytania z Bazie Konkurencyjności